Kis-allatok honlapja !!!

Üdvözöllek!!! Itt sok féle állatról találsz információkat és képeket is. Jó olvasgatást!

Rendkívül szép, nagyon aranyos, szerethető és mindezek mellett kis helyen is elfér… talán ezen tulajdonságok többek között, melyek alkalmassá tették arra a különböző hörcsögfajokat, hogy a legkedveltebb kisállatok legyenek otthonainkban. A népszerűségindexük pedig egyre csak nő! Kérdés az, hogy vajon minden tudunk a hörcsögeinkről és helyes tartásukról? Olvassa tovább összeállításunkat a három legnépszerűbb hazánkban elterjedt hörcsögtípusról és tesztelje tudását!

Az aranyhörcsögről…
 
Az aranyhörcsög vad formája a szíriai sivatagban és környékén él. A boltokban kapható kiskedvencet körülbelül 100 éve fedezték fel; tulajdonságai pedig már a kezdetekben ideális hobbiállattá tették. Talán ki is jelenthető, hogy hazánkban a legkedveltebb kisemlősök dobogójának felső fokán még mindig ez a kis gombszemű állat áll. Több szőr – és színváltozata alakult ki az idők során, így mindenki megtalálhatja a számára ideális hörcsögöt, mely a legideálisabb kis barát lakásunkba. Nagyon gyorsan szelídülnek, hamar megszokják az ember jelenlétét és rendkívül nyugodtak. Kézbe vehető, simogatható állat.
 
Elhelyezését tekintve mindig vegyük figyelembe, hogy állatunk a természetes közegében milyen életet is él. Az aranyhörcsög éjszakai állat, járatokat ás és ezekben egyedül él, csak a párosodás alkalmával társas lény. A járatokon kívül élelem után kutat és óriási távolságokat tesz meg, tehát igen aktív, jól ásó, de kifejezetten rossz mászó állatokról van szó. Így akár ketrecben, akár üvegterráriumban helyezzük; érdemes minél nagyobb aktív teret létrehozni számukra és fontos, hogy egy férőhelyen kizárólag egy állatot tartsunk, mivel kívülről békésnek tűnő együttéléseknek is lehetnek komoly sérülések a végeredményei!
 
Az aranyhörcsögök ketrecét tekintve a 80 x 40 cm illetve a 100 x 50 centiméteres méret a legideálisabb. Mivel ezek a hörcsögök nem túl jó mászók, ezért ne válasszunk magas ketrecet. Lelkesen próbálkoznak a magasságok meghódításával, de a rendszeres leesések során meg is sérülhetnek. Ha egy nagyobb ketrec áll rendelkezésünkre, akkor pedig készítsünk bele emeleteket, ahogyan az a kereskedelemben kapható ketrecekben már eleve el van készítve kedvenceink számára természetesen a még szükséges felszerelésekkel is ellátva. A ketrecek előnye, hogy könnyen szellőzik. Egyszerű rajta a különböző felszereléseket, mint az itatót vagy a kereket rögzíteni. Sok hörcsög „rossz szokásként” rágja a rácsot, mely leginkább éjszaka kellemetlen. Mivel ezek a kedvencek éjszakai állatok, igyekezzünk minél inkább elkülöníteni férőhelyüket és hálószobánkat.
 
Alomként használhatunk hagyományos faforgácsot és keverhetjük szénával vagy szalmával is. Körülbelül 10-12 centiméteres alomréteget alakítsunk ki, hogy legyen miből kialakítani a kis járatokat a ketrecen belül is. Minden hörcsögnek szüksége van egy kis kuckóra, ahol nappalait töltheti, és raktárként használhat. A házikótól egészen a paprika (és további zöldség és gyümölcsformában kapható) formájú kerámia odúig szinte minden beszerezhető. Emellett pedig minden a gazdi fantáziájára van bízva, hogy hogyan használja fel a háztartásban e célra alkalmas tárgyakat, mint pl. a vécépapír vagy a kéztörlő tekercsét, esetleg kisebb kartondobozokat. A legjobb mozgási lehetőség egy hörcsög számára a futókerék! Azonban válasszuk a legjobbat ebből is: az aranyhörcsögnek szánt kerék legyen legalább 20 centiméter átmérőjű, mert a túl kis kerék a hajlott testtartás miatt hosszabb távon gerinc bántalmakhoz vezethet.
 
Az aranyhörcsögök vadon a száraz sziklás sztyeppén élnek, Naplemente után indulnak élelem után. Leginkább zöld növényi részeket, magvakat, gyümölcsöket és rovarokat keresnek. Ha egészségesen akarjuk kedvencünket etetni, akkor a szárazeleség mellett gondoskodnunk kell a napi zöldfélékre is. Szárazeledelek közül természetesen a külön hörcsögféléknek összeállított keverékeket válasszuk. Figyeljünk arra, hogy a keverék kevés hizlaló magot, mint kukorica, napraforgó, diót tartalmazzon. Keressük azokat a termékeket, melyekben többféle gabonából előállított ásványi anyagokkal és vitaminokkal teli darabkákat találunk. Fontos, hogy bármennyi zöldfélét is adunk hörcsögünknek, víz mindig legyen előtte, ezt egy önitató felszerelésével könnyen meg is oldhatjuk!
 
A zöldeleséget is naponta adjunk, lehetőleg minél többfélét. Válogathatunk a háztartásban minden nap előforduló növények közül: sárgarépa, uborka, alma, szőlő stb., de a vadnövények közül a pitypang, a lóhere és a lándzsás útifű is tökéletesen alkalmas. Salátát, káposztát például, ne etessük nagy mennyiségben, mert felfúvódást okoznak!
 
Az állati fehérje adagolását is nagyon egyszerűen lisztkukaccal, tücsökkel, szöcskével megoldhatjuk. A legtöbb kisállat szaküzlet kínálja ezeket. De vigyázzunk, mert az élő eleség is elhízáshoz vezethet! A fogkoptatáshoz jól alkalmazhatóak a száraz kenyér mellett a faág - illetve kéregdarabok. Azonban a kereskedésekben természetesen ehhez is vásárolhatunk különböző fogkoptató köveket.
 
 
 
A feltörekvő törpehörcsögök…
 
néhány szó a dzsungáriai – és Roborowski törpehörcsögökről
 
 
 
A törpehörcsögök tartása mostanság vált egyre népszerűbbé országunkban is. Elterjedté az alábbi két típus vált, ezt a két típust tartják szélesebb körben.
 
 
 
A dzsungáriai törpehörcsög eredetileg Észak – és Közép – Ázsia lakója. A tudomány számára már régóta ismert faj, a háziállatok körében csak az elmúlt néhány évben vált elterjedté. Hossza körülbelül 10 centiméter, súlya pedig nem több mint 35-45 gramm. Élőhelyén téli álmot alszik, azonban szobánkban télen is aktív marad. A hímet és a nőstényt többnyire konfliktusmentesen együtt lehet tartani. Fogságban rendkívül gyorsan szelídül, de kezdetben ajánlott óvatosan bánni vele. Kis termete ellenére nagyon mozgékony és nagy teret igényel. Színváltozatait tekintve a vad színen kívül jelenleg két változatban tenyésztik még: kék (zafír) illetve fehér (gyöngy) színben. Sok dzsungáriai télen világosabb szőrt növeszt, ezért is nevezik angol nevén „télen fehér hörcsögnek” (winter white hamster). Tartását tekintve is figyeljünk néhány tényezőre: a dzsungáriai leginkább 3-6 fős csapatban tartható, kedveli a társaságot, azonban érdemes még ivarérés előtt összeszoktatni az állatokat. Figyeljünk a csapat életére, hiszen az azonos nemű állatok között veszekedésekre és ennek eredményeképpen kisebb-nagyobb sebekre lehet számítani, ebben az esetben válasszuk szét őket.
 
Az Oroszország távoli területéről Európába került Roborowski törpehörcsög valóságos minihörcsög, a hörcsögök között talán ezek fejlődnek legkisebbre. A teljes kifejlett állatok legfeljebb 7-9 centiméterese nőnek meg. Szemük és fülük azonban testhosszukhoz képest nagy és feltűnő. Törpe állatok lévén a terráriumi elhelyezésük is meglehetősen szerény, természetes élőhelyükön is 30-50 centiméteres földalatti kotorékokat hoznak létre. Mivel eredeti élőhelyük meglehetősen hideg terület, ezért nagyon érzékenyek a hőségre. Jellemző rájuk, hogy egyelőre nagyon nehezen szelídülnek, ezek az állatok leginkább a megfigyelésre, mintsem a kézben való simogatásra alkalmasak. Kézben különösen élénk, nyugtalan, nagyon nehéz megtartani. Bár tartózkodnak az embertől, azonban mégsem harapósak. A törpehörcsögök természete is nagymértékben a gazdájuktól függ. Amennyiben időben és megfelelő módon kezdünk foglalkozni állatunkkal, hamarosan kedves kis barát válhat belőle!
 
A törpehörcsögök elhelyezésénél mindenképpen vegyük figyelembe a méretüket! Nem minden hörcsögketrec rácstávolsága felel meg ezen apró állatok számára, a fiatalabb hörcsögök kimászhatnak vagy be is szorulhatnak. Az üvegterráriumokban viszonylag jobb megoldást nyújtanak, egy párnak legalább 60 centiméter széles terrárium szükséges. Az almot legalább 5 centiméteres rétegben készítsük el számukra, erre megfelel a faforgács és széna, illetve szalma keveréke, ahogyan az aranyhörcsögöknél is. A terráriumban biztosítsunk minél több mászó – és bújó részt, hiszen szemben méretükkel, a törpehörcsögök mozgásigénye rendkívül nagy. Üvegterráriumban ügyeljünk arra, hogy a tárgyakat ne tegyük túl magasra, nehogy a hörcsögök esetleg kimásszanak.
 
 
Etetésüket tekintve ezek a hörcsögök is főként száraz növényi részeket fogyasztanak illetve néha rovarokat. Az ő esetükben is a legjobb ötletnek a külön hörcsögféléknek gyártott keverékek bizonyulnak. Mivel a dzsungáriai fogságban rendkívül hajlamos az elhízásra, ügyeljünk arra, hogy a keverék napraforgót és egyéb olajos magvakat kis mennyiségben tartalmazzon.
 
 
 
Végezetül bármelyik típus mellett is döntsünk, mindenképpen jól döntünk majd, s ezzel a természet egy kis darabját csempésszük otthonunkba, amelyet mi magunk gondozhatunk és ez persze óriási felelősséggel is jár!


Weblap látogatottság számláló:

Mai: 5
Tegnapi: 2
Heti: 31
Havi: 105
Össz.: 38 288

Látogatottság növelés
Oldal: hörcsögökről
Kis-allatok honlapja !!! - © 2008 - 2024 - kis-allatok.hupont.hu

A weblap a HuPont.hu weblapszerkesztő használatával született. Tessék, itt egy weblapszerkesztő.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »